Rumianek – niepozorna roślina lecznicza

Rumianek jest pięknym i wbrew pozorom niezwykle dekoracyjnym kwiatkiem, który przez wiele miesięcy w roku ozdabia przydrożne rowy i łąki i obrzeża lasów. Te delikatne rośliny od dawna już wpisały się w Polski krajobraz czyniąc niezwykle piękne kwiatowe kompozycje wraz z makami, chabrami, oraz bławatkami. Przepiękna uroda rumianku cieszy oko tych wszystkich ludzi, którzy lubią otaczać się pięknem natury, ubarwia też polne bukiety, które latem niezwykle często ubarwiają wiejskie domy. Jednak największa siła rumianku nie drzemie wcale w jego urodzie, lecz można by rzec w ponad naturalnej sile, która pozwala temu delikatnemu kwiatkowi leczyć wiele uciążliwych dla człowieka dolegliwości.

Kwiat rumianku i jego lecznicza moc znane są człowiekowi od zarania wieków. Roślina ta była niezwykle ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze, wszędzie tam, gdzie był obszar jej występowania. Trudno pomyśleć, jak bez kwiatu rumianku radziły by sobie z wieloma groźnymi chorobami wiejskie znachorki, jak mogliby je pokonywać najlepsi nawet znachorzy.

Herbatka z rumianku, to wyśmienity, używany po dzień dzisiejszy środek przeciwzapalny, od zawsze stosowany też w razie gorączki. Nie ma chyba skuteczniejszego środka na niemowlęce kolki, niż rumiankowa herbatka podawana między posiłkami. Napar rumianku użyty podczas kąpieli działa zbawiennie na nasze ciało, łagodząc podrażnienia skóry, oraz wszelkie stany zapalne. Usprawnia pracę układu pokarmowego i jelit, zbawiennie rozprężając przy tym nasze spięte mięśnie.

Rumiankowa kąpiel, to tez doskonały środek na nasze skołatane nerwy, który koi zmysły i pozwala organizmowi na pełne odprężenie.

Można by spokojnie powiedzieć, że rumianek, to panaceum na wszelkie dolegliwości, środek uniwersalny, który ciągle z wielkim powodzeniem stosowany jest w lecznictwie niekonwencjonalnym, oraz ziołolecznictwie.

Gotowe preparaty na bazie rumianku dostępne są obecnie we wszystkich sklepach zielarskich, oraz aptekach. Ta niezwykle dobroczynna roślina zasłużyła sobie na niezwykle bogatą ofertę produktów powstałych na jej bazie. Czasami warto jednak pozyskać kwiat rumianku samodzielnie, tak aby mieć pewność co do jego dobrej jakości i czystości miejsca pozyskiwania. Rumianek warto zbierać w ciepłe i słoneczne dni, najlepiej w około południa, bo wtedy unikniemy rosy, która rankiem spoczywa jeszcze na roślinach i zbierzemy w ten sposób kwiaty, które idealnie nadadzą się do suszenia. Kwiat rumianku najlepiej suszyć w miejscach przewiewnych o niezbyt wysokiej temperaturze. Dobrze zasuszone kwiaty zachowują swój kolor i piękny zapach. Miejsce w którym rosną rośliny, które zamierzamy zasuszyć, powinno być maksymalnie oddalone od dróg, fabryk i wielkich ośrodków przemysłowych. Zbieranie rumianku może być doskonałym pretekstem do długiego niedzielnego spaceru, można też ziele to pozyskiwać przy okazji weekendowych wypraw lub majówek. Tak zebrane i zasuszone zioła, to wspaniały, pierwszorzędny wręcz materiał na zdrowotna herbatkę, która może okazać się niezbędną, gdy nadejdzie sroga, zimowa pora.